1997-ben, teht 10 ves korban lt elszr gokartba, 2000 ta vett rszt komolyabb versenyeken, s mr a kvetkez vben nagy flnnyel megnyerte az olasz junior bajnoksgot. A kadet korosztlyban kirt Green Helmet Trophy nev sorozatban pedig a 2. helyen vgzett a cseh Erik Janis mgtt. 2002-ben megvdte cmt az olasz ligban, miutn nagy csatban legyzte Sbastien Buemit. Hazja junior gokart bajnoksgban sem tallt legyzre. 2003-ban mr a Formula–A kategriban csillogtatta tudst, s tbb kisebb szerepvllalsa (vb-32., EB-41., olasz bajnoki 5. helyezett) kzl kiemelkedik a nmet ligban aratott vratlan gyzelme. Utols gokartos vben Helmut Sanden mgtt a 2. helyre szorult hazja bajnoksgban, az olasz ligban pedig a 8. helyen vgzett. stksknt robbant a kztudatba Hlkenberg, nem vletlen, hogy szrnyai al vette az a Willi Weber, aki hossz ideig menedzselte a htszeres F–1-es vilgbajnok Michael Schumachert.
Ahogy az fiatal nmet versenyzk krben megszokott, Hlkenberg is a nmet Formula–BMW-ben kezdte meg formulaauts plyafutst. Az viszont mr korntsem mindennapos, hogy valamelyik tehetsg rgtn els vben bajnoki cmet szerez. A 20 futamos sorozatban 14 alkalommal llt fel a dobogra, nyolc futamot nyert, kilencszer indult az els rajtkockbl s hatszor futotta meg a verseny leggyorsabb krt. 287 pontot gyjttt a szezon sorn, 5 egysggel utastotta maga mg a msodik vt teljest Sbastien Buemit. A klnbz BMW-s szrik legjobbjainak szervezett Formula–BMW Vilgdntben is elsknt intettk le a kocks zszlval a Josef Kaufmann Racing versenyzjeknt, azonban utlag idbntetssel sjtottk, mivel a SC peridus alatt agresszv fkteszttel veszlyeztette trsait. gy visszacsszott a 3. helyre.
Noha szmos ajnlata rkezett Formula Renault-ban szerepl csapatoktl, Nico mgis hazjnak Formula–3-as bajnoksgban folytatta plyafutst. Dntst az let igazolta. Mivel kzel maradt a tzhz, mg jobban felkeltette a nmet szakma figyelmt, gy nem hatott a meglepets erejvel, amikor Rolf Beisswanger Hlkenberget szemelte ki A1 GP-s csapatba. Nmetorszg szneiben kilenc futamot nyert a lehetsges hszbl, ezzel egytt 14 alkalommal llhatott dobogra. Hrom pole pozci s t leggyorsabb kr szerepelt mg neve mellett. 35 pontos elnnyel nyerte a versenysorozatot, megelzve j-Zland csapatt. (Mivel a Mexikban rendezett htvge tkztt az F–3-mal, gy ott Christian Vietoris helyettestette, de nem gyaraptotta a ponttermst.)
A Formula BMW-s sikert kveten tovbbi hrom vig Josef Kaufmann csapatban szerepelt a nmet bajnoksgban, immron a Formula–3-as gposztlyban. Az Opel hajtotta Ligier JS47 volnja mgtt mr negyedik futamn nyerni tudott, ezzel egytt hat alkalommal llhatott fel a dobogra, hromszor indulhatott lrl, s tszr futotta meg a leggyorsabb krt. 78 pontjval a bajnoksg 5. helyn zrt. Kt verseny erejig, szintn 2006-ban ltogatst tett a traautk vilgban, a V de V Challenge Endurance Moderne ligban mindkt futamnak az lrl vghatott neki, az egyiken t intettk le elsknt. 50 pontjval a 17. helyen vgzett.
Plyafutst 2007-ben a Formula-3 Euro Seriesben folytatta, mghozz a korbban Lewis Hamiltont s Paul Di Restt is bajnoki elssghez segt ART Grand Prix szneiben. Romain Grosjean s Sbastien Buemi mgtt a tabella 3. helyt foglalta el vgelszmolskor. Ngy futamot nyert, nyiolc dobog, kt pole, hrom leggyorsabb kr szerepelt mg neve mellett. Legemlkezetesebb diadala minden bizonnyal a norisringi volt, a 18. rajtkockbl indulva gzolt t a komplett meznyn. Az ess Zandvoortban is dominanlt. Az F3-as piltk kt jelents ves seregszemljn is szerepet vllalt. A Zolderbe kltz Masters of Formula 3-on az els helyen intettk le. A makai futam kevsb sikerlt, csupn a 23. helyet rte el.
A sikersztori nem rt vget. 2008-ban msodjra az F3 Euro Seriesben sem tallt legyzre. 85 pontjval tbb mint 30 pontot vert az olasz Edoardo Mortarra. Ht versenyen ltta meg elsknt a kocks zszlt (Mugello, Norisring, Zandvoort, Nrburgring, Brands Hatch, Barcelona s Hockenheim), ezen fell mg egy 3. helyezst, hat pole pozcit s nyolc leggyorsabb krt jegyzett. A Masters of F3 seregszemln, Zolderben – a francia Jules Bianchi mgtt – a msodik helyen vgzett.
A Formula–3-as szezon zrultval ugyancsak az ART Grand Prix-nl rajthoz llt a GP2 zsiai Sorozatnak harmadik, bahreini forduljn. Rgtn megnyerte az idmr edzst, majd mindkt futamon a 4. helyen rt clba. Msodik, egyben utols versenyhtvgjt Katarban teljestette, az jszakai fversenynek jra az els rajtkockbl vghatott neki, ezttal a gyzelem sem maradt el, tbb mint 13 msodpercet vert a mgtte vgzett mexiki Sergio Prezre. A msnapi sprintversenyen szintn dobogn vgzett, a harmadik fokra llhatott fel. A bajnoksg htralv kt forduljt kihagyta, az addig szerzett 27 pontjval a bajnoksg 6. helyt foglalta el a vgelszmolsnl.
A GP2 eurpai fszezonjnak kt favoritja a korbban kt konstruktri elssget is bespr ART Grand Prix, valamint a Campos Racing jogutdja, gy flig-meddig cmvd Barwa Addax lesz. Egyik oldalon Hlkenberg, msik sarokban pedig Romain Grosjean. Legalbbis ez volt az alapfellls, a svjci-francia versenyz kivlsval csapattrsa, Vitalij Petrov fejtett ki mg ellenllst, de ez az v Willy Weber tantvnynak diadalmenett hozta.
A szezon pedig egyltaln nem gy indult. Grosjeank nnepelhettek ketts gyzelmet, mg az ART rszrl csak a venezuelai Pastor Maldonado csipegette a pontokat, Nico csupn a 9. s a 14. helyekkel nyitott. Monte-Carlban sem kvetkezett mlyrehat vltzs, a genfi fiatalember utcahosszal nyerte a fversenyt. A sprintversenyen elszenvedett komoly balesete utn viszont valami megtrt benne, nem jttek az eredmnyek. Vele ellenttben Nico pp innentl kezdve vett lendletet. A hercegsgben nnepelte els GP2-es dobogjt. Az isztambuli htvge is inkbb csapattrsrl szlt, mg az orosz futamgyzelmet s leggyorsabb krt jegyzett, Nicnak meg kellett elgednie elbb egy pole-bl szerzett 5., majd egy 4. helyezssel. Silverstone-ban mr sszeszedte magt, ismt dobogn nnepelt a fverseny utn, gy a brit verseny utn feljtt a bajnoksg 4. helyre. Ekkor rkezett a mezny a Nrburgringre, ahol Hlkenberg mindkt versenyt megnyerte, radsul jegyezte az els rajtkockt s mindkt futamon a leggyorsabb krt. Ez a bravr korbban csak Nelsinho Piquet-nek sikerlt, mg a 2006-as hungaroringi versenyen mutatta be ugyanezt. A maximlis 20 ponttal, vetlytrsai bukdcsolst kihasznlva tvette a vezetst a tabelln, amit a szezon vgig nem is engedett ki kezbl. A magyarorszgi htvge fversenyn sem tallt legyzre, ennek ksznheten mr 16 ponttal vezetett Petrov eltt. (Grosjean elfoglalta Piquet helyt a Renault F1-es alakulatnl, gy a francia kiszllt a versengsbl.)
Monzba mr gy rkezett, hogy az eredmnyek kedvez alakulsa esetn mr ott v lehet a bajnoki cm. A kaotikus fversenyen Petrov lete legjobbjt nyjtotta, gy elmaradt a bajnokavats, msnap azonban bert a 3. helyen, ezzel joncknt mgis elhdtotta a GP2 bajnoki cmt. Ez korbban csak 2008 Formula–1-es vilgbajnoknak, Lewis Hamiltonnak sikerlt. A szezon a lenygz szpsg Portimãoban rt vget, a portugl htvge Nico jutalomjtkt hozta. diadalmaskodott a hosszabbik tvon, gy kereken 100 ponttal zrt az vet, s sszesen 25 pontot vert Petrovra. t futamot nyert, tz alkalommal llhatott fel a dobog valamelyik fokra, hromszor indult az els rajtkockbl, illetve tszr futotta meg a leggyorsabb krt.
Hlkenberg menedzsere, Willi Weber, a Flavio Briatore vezette F1 Renault-val trgyalt az ifj nmet els F1-es tesztjrl, 2007. december 4-n mgis a Williams csapatnl szerepelt Jerezben. A gyakorls remekl sikerlt, mr az els napon gyorsabbnak bizonyult az istll versenypiltjnl, Nakadzsima Kadzukinl, de a mr kt ves tapasztalattal rendelkez Nico Rosbergtl is mindsszesen 4 tized msodperccel maradt el. A csapatot meggyzte a szereplse, ezrt meg is kapta a tesztpiltai llst, kontraktust 2009-re is meghosszabbtottk.
Miutn a Williamsnl mindkt piltals szabadd lett, a 2010-es vre t szerzdtettk az egyik piltnak. Csapattrsa, a Formula–1 minden idk legtapasztaltabb piltja, az exbrawnos Rubens Barrichello.
Forrs: Wikipedia, F1-live.hu
|