A nmet nyelv s (helytelen magyar kifejezssel) a nmet „nemzeti rzs” (nmetl: das deutsche Volk) mr tbb mint ezer ve ltezik, de az egysges nmet nemzetllam csak 1871-ben jtt ltre, amikor megszletett a Poroszorszg vezette Nmet Birodalom. Ez volt a msodik nmet Reich, a sz jelentse birodalom.
Az els nmet Reich, ms nven a Nmet-rmai Birodalom a Frank Birodalom 843-as felosztsakor jtt ltre (amelyet Nagy Kroly alaptott 800. december 25-n), s klnbz formkban egszen 1806-ig ltezett, amikor is a napleoni hbork egyik eredmnyeknt felbomlott.
1815 s 1871 kztt Nmetorszg fggetlen llamok tucatjaibl llt, ezekbl 39 a Nmet Szvetsg (Deutscher Bund) tagja volt. Lsd mg Nmet Szvetsg llamainak listja.
A msodik Reich, a Nmet Csszrsg kikiltsa 1871. janur 18-n, Versailles-ban trtnt, a francik porosz-francia hborban elszenvedett 1870-es veresge utn. Az egyeslt csszrsg ltrejttben jelents szerepet jtszott Otto von Bismarck, a 19. szzadi Nmetorszg legjelentsebb llamfrfija.
Franciaorszg a napleoni hbork ta, amikor legyzte Nmetorszgot, a nmetek legnagyobb ellensgnek szmtott. 1914-ben, az I. vilghbor kezdetn Nmetorszg behatolt Franciaorszgba. Kezdeti sikerek utn a hbor rengeteg ldozatot kvetel lvszrokhborv alakult. A vilghbor 1918-ban vget rt, a nmet csszrt lemondsra knyszertettk, majd az 1918-ban kitrt forradalom leverse utn a csszrsgbl ltrejtt a Weimari Kztrsasg.
A versailles-i bkeszerzds Nmetorszgot tette felelss a hbor kirobbantsrt. A rossz gazdasgi helyzetben – amelynek rszben a kemny bkefelttelek, rszben a gazdasgi vilgvlsg volt az oka – egyre tbb nmet tmogatta az antidemokratikus prtokat, jobb- s baloldaliakat egyarnt. Az 1932. jliusi s novemberi rendkvli vlasztsokon a nemzetiszocialistk 37,2% s 33,0%-os eredmnyt rtek el. 1933. janur 30-n Adolf Hitler lett Nmetorszg kancellrja, az 1933. mrcius 23-n szletett felhatalmazsi trvny pedig, gyakorlatilag megszntetve a kztrsasg alkotmnyt, dikttorr tette.
A Harmadik Birodalom (Reich) a nemzetiszocialistk birodalma volt, 1933-tl 1945-ig. 1934-ben Hitler lett Nmetorszg birodalmi elnke is, ezzel a teljes hatalom a kezben sszpontosult.
Hitler politikja, amely nyomn a Nmet Birodalom megtmadta a szomszdos llamokat, a II. vilghbor 1939. szeptember 1-jn trtnt kitrshez vezetett. Nmetorszg s szvetsgesei kezdetben komoly katonai sikereket rtek el, s a kontinentlis Eurpa nagy rszt elfoglaltk, belertve a Szovjetuni eurpai terleteit is.
1943. november 28-n, a teherni konferencin a szvetsges hatalmak megegyeztek, hogy az Amerikai Egyeslt llamok 1944 mjusig partra szllt Nyugat-Eurpban s megnyitotta az gynevezett msodik frontot. Ezzel egy idben a Wehrmacht erinek lektse rdekben a szovjet Vrs Hadsereg is ltalnos tmadst indtott a keleti fronton. Az Egyeslt llamok kslekedett a partraszllssal: arra csak jnius 6-n kerlt sor (D-day). A Vrs hadsereg a megegyezsnek megfelelen rviddel a partraszllst kveten 2,5 milli katonval s 6000 pnclossal tmadst indtott a Wehrmacht Kzponti Hadsereg csoportja (Heeresgruppe Mitte) ellen 350 000 nmet hadifoglyot ejtve. 1945. prilis 16-n a szovjet Vrs Hadsereg elrte Berlint, Knigsberg utni ismtelt borzalmas bosszt llva Moszkva, Leningrd s Sztlingrd ostromrt. Az ostrom sorn Hitler ngyilkos lett, majd nem sokkal ksbb, 1945. mjus 8-n Nmetorszg letette a fegyvert. A hbor kvetkezmnyeknt az orszg jelents terleteket vesztett, 15 milli nmetet ztek el korbbi otthonbl, s 45 vre n. amerikai, angol, francia s szovjet znkra osztottk az orszgot. Szmos kivl nmet tudst, orvost, mvszt, sznszt, zenszt, karmestert, kzgazdszt, ptszt s mrnkt fosztottak meg vekre a tovbbi nmetorszgi munkalehetsgektl, mra bebizonytottan indokolatlanul.
1949-ben kt nmet llam jtt ltre. A Nmet Szvetsgi Kztrsasg (NSZK, kznyelven: Nyugat-Nmetorszg) 12 nmet szvetsgi tartomnybl az angol, amerikai s francia megszllsi znk terletn, s a Nmet Demokratikus Kztrsasg, (NDK, kznyelven: Kelet-Nmetorszg) t nmet szvetsgi tartomnybl a szovjet megszllsi zna terletn. A szocializmus eurpai buksa utn, a Nmetorszgot megszllva tart angol, francia, s szovjet csapatok kivonulsa utn, Nmetorszg nrendelkezsi jogt visszakapta, s az 1990-ben a szovjetek ltal kihastott keleti orszgrsz 1990-ben csatlakozott a Nmet Szvetsgi Kztrsasghoz.
Ma Nmetorszg az ENSZ Biztonsgi Tancsnak tagja, az Eurpai Uniban minl szorosabb politikai, vdelmi s biztonsgi egyttmkds ltrehozsra trekszik. |