ltalnossgban
A nmet telekrl legtbbszr a nehz, zsros fogsok jutnak esznkbe. Az idegeneknek elszr a „Sauerkraut” ugrik be, pedig ez minden vidken ms s ms. Sok nmet a melegkonyha fogalmra az „Eintopf”-ra (egytltel) gondol. ltalnossgban megllapthatjuk, hogy a nmet konyha a nehz, hsos teleket rszesti elnyben. Ez Nmetorszg relatv szaki fekvsvel igazolhat, hisz a zord tl idejn a kalriaptlsra klns figyelmet kell fordtani. Ez kicscsosodik a sok burgonyaksztmnyben (Habr a burgonyt csak nhny vszzada ismerik Eurpban, mgis Nmetorszg a vilg legnagyobb burgonyafelhasznli kz tartozik.), s ugyangy a savany kposzta ami a tli idszakban a C-vitamin ptlst biztostja, hiszen nem sok gymlcs terem meg az orszgban. Ugyanez lthat a kenyrflk sokasgban is.
A tipikus nmet hsszlltk a sertst ajnlgatjk, mialatt a marha s a szrnyastermkek is egyre kedveltebbek lesznek. Nmetorszg a kolbszflk hihetetlen gazdagsgt produklja, de gyakran semmitmond, vagy egyenesen irritl nevek alatt forgalomba hozva.
tkezsi szoksok
Tradicionlisan az ebd a f tkezs, amit 12 s 14 ra kztt fogyasztanak el. A vacsora leggyakrabban csak nhny falat, vagy egy szendvics. Az utbbi idk vndorl munkabeosztsa oda vezetett, hogy sok nmet ftkezse estre toldott. A reggeli zsemle, pirts, vagy kenyr, mzzel, vagy lekvrral, nhny szelet felvgott, vagy sajt. Nagyon kedvelt a mzli tejjel, joghurttal, vagy ms tejtermkkel fogyasztva.
Hs s hal
A serts-, marha-, s szrnyas a legkedveltebb hsflesgek. Az utbbiak kzl a tyk a legtbbszr felhasznlt, de liba s pulyka is gyakran kerl az asztalra. Vadszati szezonban a vad is nagyon kedvelt, elssorban a vaddiszn, a nyl s az z. Brny s kecske, habr a kereskedelemben kaphat, a legtbb vidken nem tl npszer. A lhs nhny vidk specialitsaknt fellelhet, de nem klnsebben gyakori. Gyakran kolbszknt fogyasztjk a hst, s tipikus nmet szoks a darlt hsbl un. „Hackepeter” fszerezett hskrm ksztse.
A legszlesebb krben elterjedt, - s ami a kzzlst jellemzi - tengeri hal mg mindig a hering, a legklnflbb elksztsi mdozatokkal. Szintn gyakori a lazac fogyasztsa az egsz orszgban. Az desvzi halak kzl a pisztrng ll az els helyen az tlapokon, de pontyot s keszeget is gyakran szolglnak fel. Tengeri llatok elssorban az szaki s a keleti tenger rgiiban elterjedtek. A halakat gyakorta grillezve tlaljk.
Zldsgek
A zldsgflk elssorban a klnbz egytltelek (taln a mi fzelkeink rokonai) s a zldsglevesek alapanyagai, de sokszor szolglnak kretknt is. A karotta, a rpaflk, paraj, bors, bab, kelkposzta a legtbbszr hasznlt, ehhez jnnek a saltaflk, paradicsom, uborka. A slt hagyma az orszg szinte egszben a grilltnyr hozzvalja, ugyanakkor a hagymt a bajorok szinte nem is hasznljk.
Kretek
Nmetorszgban -nem gy mint Franciaorszgban , Nagy-Britanniban, vagy az Olaszoknl – az telek ra rendszerint a kreteket is tartalmazza. A tszta vastagabb mint az olasz, s rendszerint tojssrgval kszl. A dli orszgrszben a tsztaflk tlnyom tbbsge a ”Sptzle” / taln a mi galusknkhoz hasonlt leginkbb( a ford.)/, ami risi mennyisg tojssrgt tartalmaz. A tsztn kvl a burgonya s a klnbz gombcfajtk a legismertebb kretek. A menzkon s a gyorsttermekben nagy halom hasbburgonyt ksztenek, akr kretknt, akr nll ftelknt.
Fszerek s fszernvnyek
A mustr kedvelt velejrja a kolbszoknak, s gyakran nagyon ers. Az orszg dli rszn ismert egy des vltozata ( Bajororszgban Nrnbergi, ausztriban Kremsi mustr ( P.Z)), amit csaknem kizrlag a bajor fehrkolbszhoz s a „Leberks”-hez (Mo.-on hskenyrknt ismert(P.Z.)) knlnak. A torma szintn ismert fszeralapanyag. A fokhagyma , ami jellegzetes szaga miatt hossz ideig kimondottan mellztt volt, , soha nem jtszott szmottev szerepet a tradicionlis nmet konyhamvszetben, az utbbi vtizedekben azonban francia, s olasz behatsra egyre ersd npszersgnek rvend. ltalnossgban a nmet telek sem tl ersek, sem tl fszeresek, a kedvenc zldfszerek tradicionlisan tbbek kztt a petrezselyem, kakukkf, babrlevl, s a metlhagyma, a Fszerek pedig a fehrbors, borka, s a kmny.
Ms idkzben megkedvelt fszerek pldul a bazsalikom s az oregano, valamint az utbbi idben a chilipaprika is npszerv vlt.
Tejtermkek
Nmetorszg egyike azon orszgoknak, ahol a tejtermkeket a legsokoldalbban hasznljk fel. A sajtflesgek sokasga mellett- amelyek kztt olyan klnlegessgek is tallhatk mint a savany tejbl ksztett Harzer, - klnbz trfajtk, joghurt, r, kefir, s aludttejksztmnyek sznestik a palettt.
Kenyr
Feltn, hogy nmetorszgban milyen sokfle klnbz kenyrfajtt tallhatunk, mint pl. a „Pumpernickel” ( egy Westfliai rozsdarbl kszlt kenyr /P.Z/), a „Mischbrot” kevert kenyr, „Vollkornbrot” egsz magos kenyr, stb. , hagyomnyosan valamennyi barna avagy feketekenyr fajta, manapsg pedig szmolatlan terjednek a fehrkenyr fajti. Ez a kenyrsokflesg a magyarzat arra, hogy mg az USA-ban is sikeres „nmet” pksgek tallhatk.
Desszertek
A tortk s stemnyek sokasga mind friss almbl, szilvbl, szamcbl, krtbl vagy rebarbarbl kszl. A sjttorta is kedvelt tortaflesg. Amita az 1920-as vekben olasz fagylaltosok az els klfldi fagyizt megnyitottk az orszgban, a fagylalt is kedvelt dessg.
Az italfogyasztsi szoksok
A kv fogyasztsa nem csak a reggeli rszeknt, hanem a dlutni „kv s stemny” idszakban is npszer. szakon, mindenekeltt a keleti tartomnyokban szvesen isznak tet is. Ezen kvl az orszg egszben mint nemzeti italt isszk a srt, mindenek eltt a pilzeni tpust, de szinte minden vrosnak megvan a sajt srfajtja. A mai idkben gyakran keverik a srt limondval /fanta, sprite, stb.(P.Z)/ amit dlen „Radler”-nek, vagy „frccs”-nek, szakon „Alster”-nek hvnak. Berlinben a „Potsdamer” divatos ami egy dtital / taln a nlunk kaphat Almdudlerhez hasonlt (P.Z.)/s sr keverke.Klval keverve dieselnek hvjk. A bor szintn nagyon kedvelt. Nmetorszgban 16 borterm vidket klnbztetnek meg. A szlmvels a rmaiakkal kr. utn 200 krl vette kezdett a Mosel vidkn. A nmet bor mindenek eltt a Rajna-, a Main-, a Mosel-, valamint keleten a Saale-, s az Elba vlgybl, szrmazik. A legismertebb szlfajtk a rizling s a szilvni. A vrsbor ltalban kevsb kedvelt mint a fehr. Gyakori a frccs ( Wein-schorle” fogyasztsa is. Az almabor valamint a klnbz gymlcsborok fogyasztsa a gymlcsterm tartomnyokban mint pl. Hessen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Baden-Wrttenberg stb. egyre nvekv tendencit mutat. Ezek trtnete ugyangy visszavezethet, mint a bor trtnete. A rvid italok fogyasztsa az utbbi idben cskkent, de a felhasznlsuk az gynevezett „alcopops” italokhoz s koktlokhoz nvekszik.
Az alkoholmentes italok kzl a ds svnyvz, az almal, valamint ezek keverkbl kszlt „Almafrccs” fogyasztsa jellemz. A sznsavas dtkn kvl a gymlcslevek s az j dtfajtk (jeges tea, keverk italok) is nagyon kedveltek. Az utbbi idben a sznsavmentes svnyvz fogyasztsa is megnvekedett.
Regionlis konyhk
Dl-nyugat Nmetorszg
A hatrvidken (Baden, Pfalz, Saar vidk) a szomszdos francia Elzsz erteljes hatsa rezhet. Jellegzetes tel a „Flammkuchen” (ami egy hagyms szalonns tejfllel megrakott, kemencben slt vkony kenyrtszta ) s hozz a jellemz Rizling. Szintn jellemz egy knnyedebb fzsi stlus, ami a dlnyugati rgik kedvezbb ghajlatra utal. Kivtel taln egyedl a Saar vidkiek nem kimondottan kalriaszegny „Dibelabbes”-e. ( Szalonns, hagyms burgonyatel). Innt ismers a „Schupfnudel” ( magyar neve burgonyametlt, kzismerten Buci-nudli, angyal bgyr stb.(P.Z.)) amit „ Buwespitzli”-nek is hvnak, a cseresznybl „Kirschenmichel”-t csinlnak (Meleg dessg),a savany kposztt fehr borral fzik, tltik a pfalzi „Saumagen”-t / Disznsajtszersg/, feldolgozzk a Fekete-erd vadjait olyan teleknek mint az zgerinc Baden-Baden mdra, s megeszik mg a szlhegyi csigt is badeni csigalevesnek. Innt ered a fekete-erdei cseresznyetorta, s a pfalzi sprgt egsz Nmetorszgba szlltjk.
A svbok ettl eltren kiss fldhzragadtabb konyht vezetnek. A „Sptzle” a ksrje szmos telnek, mint a hagyms rostlyos, hacsak nem nll telknt sajtos galuska, lencss galuska szolgl. A „Maultaschen” ( mint nlunk a bartfle, vagy a derelyk) s a „Gaisburger Marsch” ( Marhahsos egytltel) csakgy mint a „Schwbische Wurstsalat” /felvgottsalta/ s a gyakorta slt krumplival fogyasztott „Ochsenmaul-salat” ( krszj salta) innt ered. Az szaki rgik irtzst a belssgektl a dlnyugati rgikban nem osztjk. Nem csak a mjat, s a vest, de a pacalt s a borjmirigyet is jzen megeszik. A Bodeni tbl desvzi halakat elssorban „Kretzer”(?) s keszeget fognak.
Hessen
Amit egy tradicionlis frankfurti almabor-kocsmban felszolglnak, az jellemz a Hesseni konyhra. Ott a vendg vlaszthat az almabora mell ecetben pcolt, kzzel gyrt sajtot, amit finomra vgott hagymval tlalnak,Frankfurti zldmrtst (Zldfszeres majonz) hjjban ftt burgonyval, frankfurti bordt savany kposztval s burgonyaprvel, vagy virslit egy darab kenyrrel mustrral vagy tormval. Lehetleg a „Bethmnchen”-eket ezekben a kocsmkban ne keressk, csak az adventi idszakban kaphatk!
Bajororszg s Franken
A bajor konyha a kulturlis s fldrajzi kzelsgnl fogva a cseh s az osztrk konyhval rokon. Erre plda a tsztaflk s a gombcok garmadja. Ilyenek tbbek kztt a Gzgombc, szilvs gombc, zsemlegombc, mjgombc. Szintn jellemzek a kitn hstelek, mint a robogs bajor sertsslt, a burgonyagombc /nyers burgonybl/ s a kposzta salta. A bajor letmd jellemzje a „msodik reggeli” amelyre fehr kolbszt, „leberkas”-t vagy sertskoront /slt oldalas/ esznek. A fehrkolbszt s a „Leberkse”-t des mustrral, s pereccel eszik, a sertskoronhoz tormt s nehz fekete kenyeret adnak. Szvesen isznak hozz vilgos, vagy bzasrt, amit Bajororszgban mg a munkahelyeken is megengednek. A Frank konyha nem csak a Nrnbergi ostyrl s a slt kolbszrl hres. A kolbszt gyakorta „Blaue Zipfel”-knt ( fszeres lben prolt kolbsz) eszik, rtkelik a „ Nrnberger Gwrch”-t ( egy hssalta -fle), a „Schufele”-t (slt sertslapocka) burgonyagombccal, s a Bambergi hagymt (Hssal tlttt hagyma bambergi srrel tlalva). A kvhoz pedig „Kniekchle”-t (fnkszer kelt tszta) esznek.
szak-nyugati rgi
Az szaknyugati tartomnyokra (Niedersachsen, Bremen, Hamburg, Schleswig-Holstein, Westfalen) a tenger kzelsge, s a mlyfldek s meddk tulajdonsgai nyomjk r a blyegket. A burgonyatelek, s a rozskenyr nagyon karakterisztikus, ugyancsak a hajdina telek Holstein vagy a Lneburger Heide tjegysgben, mint a pldul a Holsteini hajdinagombc, a haltelek (fstlt angolna, hering), nehz sertshs-kolbszok (Bregenwurst, Kohlwurst) s a szalonna gyakori hasznlata -halakhoz szalonnamrts- s a leveleskel. Hres a leveleskel-fzelk „Pinkelwurst”-tal (Szabad fordtsban : Ftyi-kolbsz, a mi hurknkhoz hasonlt).
Ebbl a rgibl szrmazik a „Phariser” ( ?Farizeus), egy kvbl s rumbl ll ital. Szintn jellemz a „Dithmarische Mehlbeutel” (egy szalvtban kifztt tsztafle, amit kretknt, vagy dessgknt esznek), a „Birnen, Bohnen, und Speck” ( Babos krte szalonnval), a Hamburgi Angolnaleves (amiben angolnnak nincs keresnivalja), „ Franzbrtchen” (Ferenc-zsemle, dessg blundel-tsztbl), „Labskaus” (egy pcolt hsbl, cklbl, ecetes uborkbl pcolt heringbl ksztett ksaflesg, mely rgen a tengerszek tele lehetett), s a „ Lbecker National” (Fzelkfle tarlrpbl, sertshsbl, s burgonybl.)
Westflia jellemz tele pldul a „ Pfefferpotthast” (Marhahsbl kszlt prkltfle), „Hasenpfeffer”, ( Nylragu), s a „Panhas” (disznls utn az abll besrtsvel nyert sr ksa, melegen kposztval, hidegen kenyrrel fogyasztva.), valamint a „Pumpernickel” ( Kenyrfajta). A hagyomnyos desszert a „ Rote Grtze” ( vrs bogys gymlcsk keverke) amit tejjel, vagy lazn felvert tejsznnel fogyasztanak. A stemny a „Braune Kuchen” (Mint a mzes puszedli).
szak-Rajna
Az szak-rajnai konyha egyik oldalrl a kzeli belga s holland befolyst mutatja, a msik oldalrl a Rajna vlgynek klnlegessgt. A klniek nem csak hogy hagyomnyosan kedvelik a lhst a f alapanyagt a rajnai „ Sauerbraten”-nek), hanem a klni sr, a Klsch tradicionlis ksrjt, a „Halve Hahn”-t (Fl Kakas) is, aminek ugyan semmi kze a baromfik e nemes kpviseljhez, hiszen az csak egy rozscip kzepesen rett Goudval, s a „ Klsche Kaviar”-t ( ami ezek utn termszetesen nem halikra, hanem vres hurkbl ksztett finomsg). Ugyancsak rtkelik a kk kagylt, valamint a „Bergische Kaffetafel”-knt elnevezett vendgvr vegyes izeltt, a „schnippelbohnen-suppe”-t / ami egy hsos zldbableves/, a ?Pfannkuchen”-t (palacsintaflket), s a „Kartoffelpuffer”-t / reszelt burgonybl kszlt lepnyke amit almaprvel esznek/.
szak-kelet Nmetorszg
Az szak-keleti rgik konyhja izletes, s nem menteslhetett az egykori szomszdok, mint pl. a kelet porosz befolysa all. Berlinbl szrmazik az „Eisbein” ( Cslk, amit Berlinben fzve ksztenek), a „Kasseler” (Pcolt, fstlt sertskaraj, vagy tarja), „ Bockwurst” (a mi virslink szinonimja), „ Bulette” (Hspogcsa) s a „Currywurst” ( slt kolbsz ketchupos curry mrtssal). A kelet eurpai fogsok, mint a szoljanka s a lecs itt nagyon npszerek. Ehhez jnnek mg a hagyomnyos haltelek, klnsen a keleti tengeri Dorsch, valamint a Binneni tn vagy a Spreewaldon fogott csuka, fogas, s pisztrng. Tvolabb a burgonya, a rpa , az uborka s a vadtelek jtszanak jelents szerepet. Klnsen Brandenburg hres a tortirl s stemnyeirl.
Kzp-Nmetorszg
A kzpnmet vidk (Sachsen-Anhalt, Thringen und Sachsen) mindenekeltt zletes konyhjrl s kitn sreirl hres. Itt is npszerek a kelet eurpai telek, mint a szoljanka s a lecs. De a Magdeburgi dombok, a Lipcsei mlyfld, a Thringiai medence s a kzpszsz htsg kitn termfldje ami a mezgazdasg szmra nagyon rtkes, bsggel terem a konyha szmra zldsget, s gymlcst. Sachsen-Anhalt az otthona a Halberstdti kolbsznak, valamint olyan cukrszremekeknek, mint a Salzwedeni fatrzstorta. Harz messze fldn hres vadjairl s a Harz-i sajtrl, ami egy nagyon alacsony zsrtartalm ( mintegy 1%) kzzel savanytott tejbl ksztett sajt. Dlen ezen kvl szlmvels s borkszts is folyik. Az szaki fekvs csak a savhangslyos , kicsit sznsavas fajtknak kedvez, mint pldul a fehr burgundi ( (Mo-on pinot Blanc). Freyburgban tallhat ugyanakkor Nmetorszg legnagyobb pezsgellltjnak a „ Rotkppchen”-nek a kzpontja. Thringibl, amelynek Bajororszg, s Franken a szomszdja szrmazik a thringiai gombc (nyers s ftt burgonybl vegyesen kszl), s a thringiai kolbsz (melyet roston stnek) az orszgrsz a minsgi kolbszkszts cscsa. A tsztk, gombcok, mindene a burgonya. A Saali medencben s Jena-ban a j borok is kedveltek.
Szszorszgban, ahol mind az osztrk, mind a cseh befolys ers, van az otthona a a „Leipziger allerlei”-nek (vegyes zldsgek rkvajon prolva)s a „Dresdener Stollen”.nak (a mi pspkkenyernkhz hasonl dessg) . Az osztrk kulturlis kzelsg, megmutatkozik a kvklnlegessgek kedvelsben, a finomstemnyekben, s az ltalnos kvhzi tradcikban. Emellett Szszorszg a cscsminsg finompkru s a srkszts hazja is. Az Elba vlgyben termett szsz borok minsgkben nagyon nagy rtkek.
j tendencik
Miutn a nmet konyhra hossz ideig mint durva s kevss finomknt tekintettek, egyre nagyobb igny jelentkezik, egy „ finom”nmet konyhra. A helyi, j minsg, vszaknak megfelel anyagok felhasznlsval, s a ksztsi technolgik tkletestsvel megksrlik bebizonytani, hogy a nmet konyha felveheti a versenyt a nemzetkzi Haute-cuisine irnyzataival. E folyamat egyik ttrje a mncheni Tantris tterem sfje, az osztrk szrmazs Eckart Witzigmann volt. Egy msik hres szakcs pldul Vincent Klink. jabban egy rmteli folyamat a rgi, csaknem feledsbe merlt zldsgflk visszahdtsa, mint pldul a pasztink, a petrezselyemgykr, vagy a tengeri kposzta. Mg az 1900-as szzadforduln ezek az alapanyagok a szakcsknyvek lapjain fellelhetk voltak. Manapsg ers klfldi befolys rezhet nmtorszgban. Kedvelt tekk vlt az olasz Pizza, s spagetti, a dner -hiba a messzi trkorszg a hazja- akr nmet nemzeti eledelnek is nevezhetnnk. sszessgben a dnerrrel tbb mint ktszer annyi forgalmat bonyoltanak nmetorszgban, minta a vezet amerikai gyorstteremlncok egytt. Ezen kvl rengeteg grg, indiai s knai tterem is mkdik. |