Nmetorszg alkotmnya biztostja a vallsszabadsgot, valamint kimondja, hogy nem szabad senkit htrnyosan megklnbztetni hite vagy vallsa miatt. Ettl fggetlenl a nagyobb vallsok kedvezmnyekben rszeslnek, pldul hittant oktathatnak az iskolkban, s az egyhzak rszeslnek az adbevtelekbl is.
A legelterjedtebb valls a keresztnysg. A npessg ktharmada keresztny valls, a keresztnyek fele (a teljes npessg 33 szzalka, fknt a dlen s nyugaton lk) katolikus, fele (szintn a teljes npessg 33 szzalka, fknt szakon s keleten) protestns. A legtbb protestns a Nmet Evanglikus Egyhz tagja. Fggetlen gylekezetek is lteznek minden nagy s sok kisebb vrosban is, de ezek tbbnyire kicsik.
A rmai katolicizmus volt a dominns valls a 15. szzadig, de a reformci nven ismert vallsi mozgalom drasztikus vltozsokat hozott. 1517-ben Luther Mrton szembeszllt ezzel a vallssal, mert a hit elzletiesedst ltta benne. Ezzel megvltoztatta Eurpa s a vilg trtnelmt, s megalaptotta a protestantizmust, Nmetorszg legnagyobb mai vallsi irnyzatt.
A II. vilghbor eltt a lakossg krlbell ktharmada volt protestns s egyharmada katolikus, a protestnsok fleg az szak-szakkeleti terleteken ltek. A hbor utn kettosztott orszg nyugati felben a katolikusok voltak enyhe tbbsgben.
A korbbi Kelet-Nmetorszg kevsb vallsos, elkpzelhet, hogy a negyven ves kommunista uralom miatt. Egy tanulmny szerint a lakossgnak csupn 5 szzalka jr hetente templomba, szemben a nyugati orszgrsz 14 szzalkval – ez az rtk az egyik legalacsonyabb a vilgon. Az egyhzi eskvk, temetsek, keresztelk szma szintn alacsonyabb, mint a nyugati orszgrszben.
A nmetek 30 szzalka nem ktdik egyetlen vallshoz sem (keleten ez a szmadat magasabb).
Krlbell 3 milli muszlim (legtbbjk trk szrmazs) l Nmetorszgban. A grgkeleti (ortodox) keresztnyek ltszma nhny szzezer, az j Apostoli Egyhz 400 ezer hvet szmll, a zsid vallsak pedig a hivatalos statisztika szerint 160 ezren vannak.
Nmetorszg, klnskppen Berlin zsid lakossga nvekszik a leggyorsabban a vilgon. Szzezres nagysgrend szm, a korbbi szocialista blokkbl szrmaz zsid telepedett le Nmetorszgban a berlini fal leomlsa ta, tbbsgk valamelyik volt szovjet tagkztrsasgbl rkezett. Ennek oka, hogy a nmet bevndorlsi trvnyek rendkvl megknnytik a FK s a balti llamokban l zsid szrmazs szemlyek bevndorlst, valamint hogy a mai nmetek a politikai helyzet kvetkeztben jobban elfogadjk a zsidkat, mint a volt Szovjetuni ltal dominlt terletek laki. A nemzetiszocialistk hatalomra kerlst megelzen krlbell 600 ezer zsid lt Nmetorszgban, akik nagyrszt – a magyarorszgiakhoz hasonlan – Galcibl vndoroltak be Nmetorszgba a 18.–19.–20. szzad folyamn.
Az 1990-es vek kzepn a szcientolgia kisebbfajta pnikot okozott Nmetorszgban. Az egyhz a hiedelmek szerint a trsadalom legfelsbb kreibe val beszivrgsra trekedett. A sajt, de maguk a szcientolgus csoportok is eltloztk mind kvetik szmt, mind azok befolyst. 2004-re a tma kikerlt a kztudatbl. A nmet belfldi hrszerzs szerint a szcientolgusok szma 10 ezerre tehet. |