Mieltt a Red Bull Knban krberhgte a dupla diffzorosok bandjt, az FIA prizsi szkhzban circa negyven ltnys-nyakkends figura vitatkozott azon, hogy mikor nem lyuk egy lyuk. Az vst benyjt csapatoknak egyetlen pkzlb rvk sem volt, s mg magukat is knytelenek voltak csalnak titullni. De minek?
Ha az ember nhny doboz Red Bull (bocs!) s gy fl kil szlcukor rn vgre knldva trgta magt a kereken 20 oldalas indoklson, amit az FIA htfn adott ki a diffzor-gyben egy httel ezeltt szletett tlethez, azon kapta magt, hogy rngatz arcizmokkal felvltva tekintget a gygyszeres fik s a plinksveg fel. n legalbbis, brmerre forgattam a dokumentumot, nagyjbl gy reztem magam, mint az alkimista, akinek flnapnyi lzas olvass utn kezd derengeni, hogy az aranycsinls titkos kziknyve helyett a Ggs Gnr Gedeon legutbbi kiadst sztk r, brktsben. Mgis mi a fene ez?! A Forma-1-ben tnyleg senkinek nincs jobb dolga, mint vods vitt folytatni arrl, hogy milyen lyuk is az, ami nem lyuk?
A Brawn GP, a Toyota s a Williams dupla diffzora ellen vst benyjt csapatok - a Red Bull, a Ferrari s a Renault - llspontja persze rthet volt, hiszen az forgott szmukra kockn, amirt egyltaln lteznek: a plyn nyjtott teljestmnyk. A Nemzetkzi Fellebbviteli Brsg (ICA) rszletes hatrozatt tbngszve azonban egyrtelmv vlt, hogy egyetlen valamireval rvet sem tudtak felhozni a dupla diffzorokkal szemben. Nehz elkpzelni, hogy akr k maguk hittek volna a gyzelmkben egy pillanatra is; az egsz felhajtsnak gyansan idhzs-szaga volt. Azon tl, hogy nhny htig az egszsges szint fltt tartottk Ross Brawn & Co. vrnyomst, nem sok rtelmt lehetett ltni az egsznek. Vagy mr rgen elkezdtk tervezni a dupla diffzort, vagy gysem bzhatnak semmiben. Fl msodperc az mgiscsak fl msodperc. Node sebaj, eredmnyknt legalbb azt elknyvelhetik, hogy az ICA szablyzatnak megfelelen mg a perkltsget is rjuk hrtottk. Hurr!
Az gy mindazonltal korntsem rdektelen, mr csak azrt sem, mert a plyn zajl kzdelemre is jelents hatssal volt. A Red Bull diadalmas sanghaji estnctl fggetlenl ktsgtelen, hogy a vitatott diffzor csapatok mg mindig jkora aerodinamikai elnyt lveznek a tbbiekhez kpest. Ezrt a pohrba egyszer s mindenkorra tiszta vizet ntve rdemes ttekinteni, hogy a hangzatos terminus technikusokon tl tulajdonkppen kinek volt itten problmja, mirt, s mivel.
A diffzor elg bonyolultan hangzik ahhoz, hogy pkhendien fel lehessen vgni vele a megszeppent haverok eltt, pedig alapveten nem rdngs szerkezet. A mkdsi elve a Bernoulli-trvnyre pl, amely lnyegben azt mondja ki, hogy ha a leveg (vagy brmilyen kzeg) ramlsi sebessge n, a nyomsa cskken. Hiszen tudjuk, hogy ezt az elvet hasznlja ki a replgpek szrnya is: az alakjuk rvn felgyorstjk az ramlst maguk fltt, s a nyomsklnbsg felhajtert llt el. Az F-1-es autk vezetszrnya ugyanilyen, csak ppen fejjel lefel fordtva, hogy felhajter helyett leszorter keletkezzen rajta. A diffzor viszont nem szrny, hanem egy (vagy tbb) fokozatosan tgul csatorna, amely az aut aljbl htrafel vezet ki - a csatornkat elvlaszt fggleges lemezek htulnzetbl brmelyik autn jl megfigyelhetk. A megnvelt trfogat rvn a diffzor lnyegben kiszvja a levegt az aut all, s ha ott a nagyobb ramlsi sebessg jvoltbl cskken a nyoms, bing, mris leszorter keletkezik.
Az elv teht rendkvl egyszer (egybknt ma mr nem csak az F-1-eseken, hanem minden komolyabb versenyautn van valamilyen diffzor), az alkalmazsa azonban mr kevsb. Az aut alatt ugyanis olyan nyomsviszonyokat kell teremteni, hogy azok sszhangban legyenek az egyb aerodinamikai eszkzk, pldul a vezetszrnyak mkdsvel, s ez a klcsnhats meglehetsen sszetett. A Brawn GP trkks diffzora ezrt valsznleg nem passzolna a Ferrarihoz - de nem csupn ez a problma.
Az F-1 Technikai Szablyzata, fknt a karosszrira vonatkoz rsze, nem klnti el egymstl azokat eszkzket, amelyeket a szakzsargonbl mindannyian olyan jl ismernk, mint pldul a "szrnyat", az "ramlsjavtt", a "diffzort", s az "oldals lgterelt". Ehelyett mindent megadott trrszekbe - vagy "virtulis dobozokba" - es felletek megengedett mretvel definil. A trrszeket hosszanti irnyban az els s hts kerekek tengelyhez, keresztirnyban az aut hossztengelyhez, fgglegesen pedig az gynevezett referenciaskhoz (tulajdonkppen a padllemez skjhoz) viszonytva hatrozzk meg. Jl mutatja ezt a 3.12.7-es paragrafus is, amely anlkl rendelkezik a diffzorrl, hogy konkrtan emltst tenne rla: "A karosszrinak azok a rszei, amelyek a hts tengely, valamint a 350 mm-rel mgtte hzott vonal kz esnek, s alulrl nzve lthatak, nem lehetnek 175 mm-rel magasabban a referenciaskhoz kpest." Ezek az elrsok nem a laikusok, hanem a mrnkk szmra kszlnek, gy ht nem csoda, hogy az rtelmezskhz is kell elkpzettsg, vagy legalbbis nmi gyakorlat. Brmilyen meglep, a mellkleteivel egytt 67 oldalas Technikai Szablyzat egyltaln nem tartalmazza azt a kifejezst, hogy "diffzor", st, mg a "szrny" sz is mindssze ktszer szerepel benne, s akkor sem defincis jelleggel. Lehet, hogy ez kvlllknt agglyosnak tnik, de mszaki szemmel nzve praktikus s helynval.
Baj csak akkor van, ha valaki a tbbiektl eltren rtelmezi a szveget, radsul ezzel mrhet elnyhz is jut. Ami most megtrtnt. A Brawn GP, a Toyota s a Williams (az alperesek), br egymstl eltren, ugyanazt a kiskaput talltk meg: a 3.12.7-nek azt a kittelt, hogy "alulrl nzve lthatak." A szably clja tulajdonkppen az volna, hogy a diffzor egyik csatornja se lehessen 175 mm-nl magasabb (gy korltozhat a trfogata, vagyis az, hogy mennyi levegt tud kiszvni az aut all), ez a felttel azonban a konkrt megfogalmazs szerint csak a karosszria lthat rszeire rvnyes. A hrom alperes teht lnyegben gy jtszotta ki a paragrafust, hogy egszen a piros villogban vgzd hts gyrdsi zna aljig, azaz nagyjbl 280 mm-ig megmagastotta a diffzor kzps csatornjt, de a 175 mm-es szinten elhelyezett egy vzszintes (valjban lejts) terellapot, amely alulrl nzve kitakarta az elvileg megengedettnl feljebb nyl rszt. Ez a terellap osztja kett fgglegesen a csatornt, s ezrt nevezik a Toyota, a Brawn GP s a Williams megoldst "dupla" vagy - nmileg megtveszten - "ktfedeles" diffzornak. Hangslyozni kell, hogy a hrom csapat technikailag eltren kzeltett a krdshez, de az alapelv mindhrmuk esetben ez volt - az ICA indoklsban gy hivatkoztak r, mint Vitatott Tervezsi Elv-re (VTE).
A vita sarkalatos pontja volt az gynevezett "fggleges tktsek" krdse. A Technikai Szablyzat 3.12.1-es paragrafusa kikti, hogy "az aut minden rugzott rsznek, amely az els tengely mgtt 330 mm-rel hzott vonal s a hts tengely kztt helyezkedik el, s alulnzetbl lthat, olyan felleteket kell alkotnia, amelyek kt, egymssal prhuzamos skon, a referenciaskon vagy a lpcsskon fekszenek. (...) A lpcssk 50 mm-rel a referenciask fltt van." (Lnyegben a teljes aut "rugzott" rsznek szmt, kivve a kerekeket s a felfggeszts elemeit.) A 3.12.3 szerint pedig: "A referenciaskon fekv felleteket a referenciask pereme mentn fggleges tktssel kell a lpcsskhoz csatlakoztatni. Ha a lpcsskra es felletekbl a referenciask peremn tl semmi nem ltszik, nincs szksg tktsre."
A felperesek (a Ferrari, a Red Bull s a Renault), abba ktttek bele, hogy a Brawn GP, a Toyota s a Williams a kt, egymstl 5 cm-re lv sk kztti tktsben htul lyukakat hagytak. Erre szksgk volt, mert valahol be kellett engednik a levegt a diffzor fels, msodik csatornjba. Csakhogy a 3.12.5 kimondja, hogy "a referenciaskon s a lpcsskon fekv valamennyi alkatrsznek, valamint a kt sk tktsnek egysges, homogn, szilrd, folytonos, merev (abban az rtelemben, hogy ne engedjen elmozdulst a vzhoz kpest) s thatolhatatlan felleteket kell alkotnia." Mrpedig ha a leveg tmegy rajta, akkor az semmikppen nem lehet "thatolhatatlan", ugye?
Ez volt a felperesek legmeggyzbb rve. Vagyis ez lett volna. Arra hivatkoztak, hogy a 3.12.3-ban s a 3.12.5-ben az "tkts" sz egyes szmban szerepel, azt sugallva, hogy az tkts nem llhat tbb darabbl - azaz az egyes darabok kztt nem lehetnek rsek. Az FIA azonban megcfolta ezt, mondvn, az tktsnek szksgszeren legalbb kt darabbl kell lennie (egybl-egybl az aut kt oldaln), radsul a 3.12.4 tbbes szmban tartalmazza az "tkts" kifejezst. A vita taln gyermetegnek tnik, de egy rtelmezsi krdsnl mindig csak a szveg nanszaiba lehet belekapaszkodni.
A Brawn GP, a Williams s a Toyota a 3.12.3-nak megfelelen csak ott hagytak rseket az tktsen (azaz ott engedtk be a levegt a diffzor fels csatornjba), ahol a lpcssk alulrl nzve nem ltszik referenciask pereme mellett. A Ferrari, a Red Bull s a Renault szerint ez az engedmny csak az aut elejre vonatkozik, ahol a padllemez kezdetig sem a referenciaskon, sem a lpcsskon nincs a karosszrinak semmilyen eleme, de az ICA ezzel nem rtett egyet, mert a szablyzat szvegben semmi nem utalt r.
Ezen a ponton merlt fel az egsz gy taln legbizarrabb rszlete is. Az FIA az elmlt vekbl szmtalan pldt felsorolt, amikor a csapatok - belertve a Ferrarit, a Red Bullt s a Renault-t - tbbszrs fggleges tktseket alkalmaztak a kt sk kztt. A Ferrarinl konkrtan el is ismertk ezt, de azt lltottk, hogy jelentktelen szablyszegsrl volt sz, amit, mivel mindenki lt vele, egyezmnyesen eltrt az FIA, s klnben sem az aut hts rszt, hanem az elejt (alighanem a lpcss oldals lgterelket) rintette, ahol a problma knnyen korriglhat lett volna a teljestmny romlsa nlkl. Vagyis inkbb elismertek egy mltbli kihgst, semhogy ejtsk a diffzorok gyt - a Williams vezrigazgatja, Adam Parr erre clzott, amikor a sanghaji htvgn azt a nagy port kavar, flrertett megjegyzst tette, hogy a Ferrari szablytalan autkkal nyert vilgbajnoksgokat.
Hosszasan vitatkoztak azon is, hogy mi szmt "lyuknak." A 3.12.5-ben szerepel egy olyan mondat, miszerint "a referencia- s lpcsskon lehetnek zrt krvonal lyukak, de csak olyanok, amelyeken t kzvetlenl alulrl nzve nem ltszik az aut egyetlen rsze sem." A felperesek gy vltk, hogy ez a szably a fggleges tktsen nem engedlyez lyukakat, csak a kt skon. A Brawn GP, a Williams s a Toyota viszont tovbbra is azt lltottk, hogy a fggleges tktsek darabjai kztti rsek nem tekintendk lyukaknak, s az ICA ezzel is egyetrtett. sszessgben teht, az elrsok minden egyes betjt ezerszer megrgva s kikpve vgl arra a mersz kvetkeztetsre jutottak, hogy a vitatott diffzorok nem szablytalanok - mert megfelelnek a szablyzat szvegnek. Ezrt rdemes volt perelni!
Igaz, az elkerlhetetlen technikai szrszlhasogats mellett felmerltek ms jelleg krdsek is. A felperesek rszrl pldul llandan visszatr vd volt, hogy a dupla diffzorok mindenkppen ellenkeznek a szablyok szellemvel. A Technikai Szablyzat mg expliciten is tartalmaz egy erre vonatkoz utalst, miszerint "a 3-as fejezet albb kvetkez elrsainak egyik clja, hogy cskkentsk az ell halad aut kros aerodinamikai befolyst a mgtte haladra." A Ferrari, a Renault s a Red Bull azt lltottk, hogy a dupla diffzorok nincsenek sszhangban ezzel a trekvssel, mert megneheztik az elzseket, m az FIA s az ICA erre nem lttak bizonytkot. Radsul megjegyeztk azt is, ez a "homlyos" irnyelv nem rhatja fell a szablyzat "egyrtelmen" megfogalmazott, konkrt pontjait. Charlie Whiting a csapatok technikai igazgatibl ll Technikai Munkacsoport 2008 mrciusi lsn az akkori jegyzknyv tansga szerint kln ki is trt erre. jabb bukta.
rdekes mdon fny derlt arra is, hogy a Brawn GP, a Toyota s a Williams nem krtk ki az FIA elzetes llsfoglalst a dupla diffzorok szablyossgval kapcsolatban. A Renault gy vlte, ezzel kihgst kvettek el. A 2.4-es paragrafus ugyanis kimondja, hogy "ha egy csapat jszer koncepcit illetve rendszert dolgoz ki, vagy gy vli, hogy a jelen szablyzat brmelyik pontja homlyos, llsfoglalst krhet az FIA F-1-es Technikai Rszlegtl", s a Renault ezt ktelezettsgknt rtelmezte. Az ICA viszont nem sokat idztt a problmnl, mivel a szvegben a "krhet" kifejezs szerepel, nem pedig az, hogy "kell krnie", teht nyilvn csak egy lehetsgrl van sz. Emellett a Brawn GP s a Toyota azzal rveltek - valljuk be, jogosan - hogy az llsfoglals krsnek elmulasztsa nmagban egybknt sem tenne szablytalann egy autt.
A felperesek mindenestl 7 klnbz ponton tmadtk a hrom dupla diffzoros csapatot, de az ICA egyikben sem adott igazat nekik. Csupn egy ersen elmleti jelleg rszletkrdsben utastotta vissza a Brawn GP rvelst.
s hogy mi a csavar az egszben? Az ICA trgyalsn valjban nem a dupla diffzoros csapatok voltak az alperesek - hanem az FIA. Az vst ugyanis az sportfelgyelik dntsei ellen nyjtottk be, ezrt nekik kellett megvdenik az igazukat a Ferrarival, a Red Bull-lal s a Renault-val szemben. A Brawn GP, a Toyota s a Williams teht nem vdlottknt, hanem az lsen a sportgyi ftitkr Pierre de Coninck, a jogi igazgat Sbastien Bernard, valamint Whiting ltal kpviselt FIA taniknt szerepeltek. Igaz, a Ferrarit, a Red Bullt s a Renault-t is segtettk tank: a McLaren s a BMW. k rsban nyjtottak be a dupla diffzorok szablyossga elleni bizonytkokat, de nem szlaltak fel. Az t fs ICA tagjai a kanadai Pierre Tourigny (vlasztott elnk), a belga Roberti de Winghe, a mltai Guido de Marco, a holland Harry Duijm, valamint az amerikai John J. Cassidy voltak.
Nmi egszsges rosszmjsggal persze mondhatjuk, hogy az FIA mr megint nmagval sakkozott, mert a sajt rendreinek a dntst vdte a sajt gyvdeivel, a sajt brsga eltt, de az ICA trgyalsn szntiszta mszaki vita zajlott. Az ms krds, hogy az eredmnye slyos politikai kvetkezmnyekkel is jrhat, klnsen a FOTA egysgre nzve. Az egszben a legviccesebb, hogy Max Mosley februrban azt mondta: ha az Elzsi Munkacsoport (OWG) tletei nem vlnak be, vagyis idn nem lesz a korbbinl tbb elzs, s a leszort er nem cskken a 2006-os szint 50 szzalkra, az FIA feloszlathatja az ltala ltrehozott testletet. Ht, most ppen az ICA vert egy jabb szget az OWG koporsjba azzal, hogy engedlyezte a leszort ert egyrtelmen nvel dupla diffzorok hasznlatt.
Kt legyet egy csapsra?
* * *
A Red Bull Knban aratott, letaglz gyzelme egyltaln nem azt bizonytja, hogy a diffzor-gyet felfjtk. Valjban mindssze azt igazolja, amit mr Melbourne ta tudtunk, vagy legalbbis sejtettnk: a szimpla diffzoros autk kzl a Red Bull a leggyorsabb. Ha az RB5-hz is elkszl a dupla megolds, mindenki felktheti a gatyjt.
A Red Bull ennek ellenre nincs egyrtelmen nyertes helyzetben, mert egyedi, vonrudas hts felfggesztse miatt klnsen sokig (vrhatan legalbb Monacig) fog tartani, amg az autjt talaktjk, s addig fokozatosan teret veszthet a gyorsabban reagl csapatokhoz kpest. Persze a vilgbajnoksgnak messze mg a vge, aggodalomra nincs okuk.
Mert Sanghajban mindenkit lesprtek a plyrl, az nem is vits. A 42 "normlis" (azaz Safety Car nlkli) krbl 34-ben k voltak a leggyorsabbak - Sebastian Vettel 18-szor, Mark Webber 16-szor - s annyira durva tempt diktltak, hogy a msodik Safety Car nlkl a mezny zmt lekrzhettk volna. Vettel rdemi krtlaga 1:55.353 volt, Webber 1:55.795, mikzben mg Jenson Button is csak 1:56.569, Rubens Barrichell pedig 1:56.964.
A Red Bullok (s Toro Rossk) vizes plyn mostanban mindig szokatlanul ersnek tntek, s Vettel ezt knyrtelenl ki is hasznlta - akrcsak Webber, aki a 7-es kanyar kls vn gynyr manverrel rzta le magrl vgleg Buttont. A Brawn GP auti viszont idn elszr sebezhetnek bizonyultak, mert az eszatta aszfalton nem tudtk jl bemelegteni a gumikat. Ez klnsen egyrtelmv vlt az jraindts utn, amikor Vettel egyetlen krben 3.7 msodpercet vert Buttonra. gy tnik, a Brawnnak az a problmja - mr ha ezt a teljestmnynek tkrben tnyleg annak lehet nevezni -, hogy a Mercedes motorjra val ttrs miatt a tervezettnl magasabban kellett bepteni a sebessgvltt, ezrt a felfggeszts ahhoz csatlakoz trapzkarjainak a meredeksge is megvltozott, elnytelenl befolysolva a futmgeometrit.
|
|
Vettel, Webber s Button krid-grafikonja (nagythat). Vettelnek nem akadt ellenfele, mg Webber szemlyben sem, aki a boxstratgia tern is htrnyba kerlt, mivel a Safety Car mgtt kevesebb benzint tudott megsptolni, mint csapattrsa. |
|
Az zemanyagszinteket figyelembe vve a Q3-ban tovbbra is a Brawnok voltak a leggyorsabbak, de a Red Bullok szraz plyn is fenyegetst jelentettek volna rjuk, hiszen Vettel a Q2-ben, kevs benzinnel csaknem 4 tizedmsodpercet vert Buttonra. Ha nem ered el az es, Vettelk hrom killsos taktikt terveztek, amelyrl gy reztk, bevlhatott volna.
Mikzben a McLaren a j taktiknak s operatv hatkonysgnak ksznheten tovbbra is az autja kpessgein fell teljest, a Ferrari egyre htrbb csszik. Ha egy Felipe Massa mg a Q3-ba sem tud bekerlni, ott nagy a baj, s az elbaltzott stratgik meg a megbzhatsgi gikszerek rtesznek egy jabb lapttal a silny tempra. Habr Massa az esben, akrcsak a tavalyi Monaci Nagydjon, fantasztikusan vezetett - hrom autt is szpen megelztt, kztk Kimi Rikknent, akinl annak ellenre folyamatosan gyorsabb volt, hogy 17 kg-mal tbb benzint cipelt nla -, Stefano Domenicalinak az a kijelentse, miszerint Vettelnl is gyorsabb volt, sntt. Az viszont tny, hogy zemanyag-korrigltan kimagaslan jobb tempt autzott mindenkinl (a 14. krben pldul gy szmolva 3.1 msodpercet vert mg Vettelre is, Hamiltonra 5.1-et, Rikknenre pedig 6.8-at!), s egykillsos taktikjval tnyleg lett volna relis eslye megtartani a 3. helyet, ahonnan egy szoftverhiba miatt esett ki.
Fernando Alonso 2. rajthelye sem volt teljesen szemfnyveszts. Igaz, hogy ssz-vissz 22 kg benzinnel szerezte meg, de a Q3-ban mg ezt figyelembe vve is 2 tizedmsodpercet vert Rikknenre, Hamiltonra pedig fl msodpercet, vagyis gy tnik, a Renault az j, tmeneti diffzorral a Ferrari s a McLaren el kerlt. Ez nyilvn nem akkora dicssg, mint tavaly lett volna, de els lpsnek elmegy.
Izgalmas kis idny lesz ez - az a tny, hogy az eddigi nagydjakat kt olyan csapat nyerte meg, amelynek elzleg egyetlen sajt gyzelme sem volt, mikzben a konstruktri vilgbajnok egy rva pontot sem tudott kicsngetni magbl, mindent elrul. |